5/21/2013

Adrenalin Rockoza Röportajı

Son dönemin öne çıkan alternatif rock gruplarından Adrenalin konuğumuz.Rockoza: Öncelikle grubun çok eskiye dayanan bir hikayesi var aslında. Adrenalin'in geçmişinden bahsedebilir miyiz ?

Umut:1997 yılında üniversiteye başlamıştım.Tabi ki her müzisyen gibi bende hemen bir grup kurdum.O zamanlar sürekli trio, yani 3 kişi olarak sahne alıyorduk.Grup elemanlarında da sürekli değişiklikler oldu.Birçok festivalde ve organizasyonda yer aldık.Eğitimimiz tamamlanınca, birazda şehir değişikliği nedeniyle müziğe ara vermek zorunda kaldık.Sonra ben Bosna Hersek'e gittim orada Lana ile tanıştım o da zaten bir grupta bas gitar çalıyordu.Sonra tekrar müzik yapmaya karar verdik ve Adrenalin bugünlere kadar geldi.

Rockoza: Bildiğim kadarıyla grup isminde de değişiklik yapılmış. Grubun adının Adrenalin olarak değişimi nasıl oldu ? Daha önce kullanılan adı sormamın bir sakıncası var mı ?

Umut:Aslında Adrenalin ismi yıllar önce kaydettiğimiz bir demoda bulunan Canım İsterse adlı şarkımızın ilk adıydı.O sıralar başka bir isim kullanıyorduk grup için.Sonradan grubun adını Adrenalin, şarkının adını da Canım isterse olarak değiştirdik.Üniversite yıllarında grubumuzun adı NEBULA idi. 1997-2001 yıllarında Konya Selçuk Üniversitesinde okuyanlar hatırlayacaklardır mutlaka.

Rockoza: Bas gitaristiniz yabancı bir isim. Lana'nın gruba dahil oluşu nasıl gerçekleşti?

Lana:Ben Bosna Hersek'liyim.Müzikle ilgilenmem küçük yaşlarda piyano ile başladı.Sonra rock müzik daha fazla ilgimi çekti ve bas gitar çalmaya başladım.Umut, Bosna'ya geldiğinde tanıştık.Sonra birlikte müzik yapmanın güzel bir fikir olacağına karar verdik ve gruba dahil olmuş oldum.


Rockoza: Albümün oluşum süreci nasıldı ? Kimlerle çalıştınız?

Umut:Gerçekten çok yorucu ama bir o kadar da zevkli ve eğlenceli bir süreçti.Şarkıları hazırlamıştık.Yaklaşık 3-4 aylık bir stüdyo çalışması oldu.

Lana:Albüm kaydımızı Studyo 18 de gerçekleştirdik.Buradan prodüktörümüz Levent Bey 'e de çok teşekkür ediyoruz.Çünkü soundumuzun bu şekilde ortaya çıkmasında kendisinin çok büyük katkıları var.Ayrıca kayıtlarda Bora Küçükyılmaz ve Çağdaş Şenel'in de çok önemli katkıları oldu.Kendilerine de çok teşekkür ederiz. :)

Rockoza: Peki aldığınız tepkiler nasıl ? Albüm sonrası başarınızdan memnun musunuz ?

Lana: Çok güzel tepkiler alıyoruz.Müziğimizi çok farklı buluyor dinleyicilerimiz.Gitar soundumuzu çok beğenenler var.Vokallerimizi çok beğenenler var.Vokal melodilerin çok akılda kalıcı olduğunu söylüyorlar.Ama en çok söylenen batılı anlamda farklı bir soundumuzun olduğu.Zaten bizimde en büyük amacımız bu. Önce müziğimizle farklı, alternatif olmak.

Umut:Evet gerçekten çok mutluyuz.Türkiye Turnesi gerçekleştirdik.Çok güzel konserler oldu.Burdan fırsat bulmuşken konserlerimize gelerek bize destek veren ve o müthiş atmosferin oluşmasına vesile olan tüm dinleyicilerimize çok teşekkür ederiz.Rockoza: Yeni bir sound kullanarak hazırladığınız parçalar hep kendi besteleriniz. Cover çalışmaları da yapmayı düşünüyor musunuz ?

Umut: Cover çok ciddi bir iş bence.Başlı başına bir prodüksiyon.Sadece bilinen bir şarkıyı olduğu gibi çalmak bence cover yapmak demek değil.Kendinizden bir şeyler katmanız gerekiyor.Bu da gerçekten çok zor; ama 2.albümde bir cover olabilir :)

Rockoza: Albümden Canım İsterse ve Vardı'ya klip çekildi. Başka video klip çekmeyi düşünüyor musunuz?

Lana: Evet 3.klibimizde çekmeyi planlıyoruz.Çünkü albümümüzde klip çekilmesi gereken çok şarkı var. :)

Rockoza: Vardı adlı şarkınızı , "Türkçe Grunge" diye tabir edebiliriz.Ondan biraz bahseder misiniz?

Umut: 90'lı yılların alternatif rock/grunge akımından etkilenmeyen grup yok gibi.Benim de yıllardır dinlediğim örnek aldığım gruplar onlar ve hep böyle bir şeyler neden yapılmasın ki diye düşünmüşümdür.Vardı şarkımız grunge sounda çok yakın.Kısa bir şarkı ve gitarlardaki distortion gayet iyi :)

Rockoza: Yakında Adrenalin'i hangi konserlerde görebileceğiz ve dinleyicilerimiz sizlere nasıl ulaşabilirler?

Umut:2012 Ekim ayından itibaren Türkiye Turnesi gerçekleştirdik.Kendimizi tanıtmak göstermek açısından çok iyi oldu.Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.Nisan ayı itibariyle turnemiz tamamlandı.Şimdi bahar şenlikleri ve festivaller var.Kesinleşen konserlerimiz:

Adrenalin Konserler:

| 29 Nisan 2013 | Dream-Tv, Genç-İz Programı Akustik Performans

| 02 Mayıs 2013 | Marmara Üniversitesi Rock Kulübü Bahar Partisi

| 09 Mayıs 2013 | Ege Üniversitesi Rock Festivali

| 10 Mayıs 2013 | Giresun Üniversitesi Bahar Şenlikleri

Lana: Bizlere özellikle facebook sayfamızdan ve diğer sosyal medya kanallarından ulaşabilirler.

http://www.adrenalinmuzik.com/

https://www.facebook.com/adrenalinmuzik

http://www.myspace.com/adrenalinmuzik

https://twitter.com/adrenalinmuzik

Rockoza: Son olarak yeni albüm çalışmalarınıza başladınız mı? İleriye dönük başka projeler var mı ?

Umut:Evet ilk albümden sonra bunca koşturmaca arasında, şarkılar yapmaya devam ediyoruz.Bu sonbahar da kayıtlara girmeyi planlıyoruz.Bakalım nasıl olacak? :)

Rockoza: Röportaj için çok teşekkür ederiz.

Adrenalin: Sizinle röportaj yapmaktan biz de çok mutlu olduk.Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.


Rockoza.com Özel Röportajı
Muhabir: Alya R. Şahin

0 yorum:

Yorum Gönder