ıTUNES TÜRKİYE AÇILDI

iPod, iPhone ve iPad kullanıcısı olan müzikseverlerin uzun bir süredir beklediği müjdeli haber nihayet gerçeğe dönüştü ve Apple, iTunes’un Türkiye mağazasını bugün itibariyle açtı.

MODEL GRUBUNDA AYRILIK

Model grubu üyelerinden davulcu Aşkın Çolak, yaşanan müzikal fikir ayrılıkları nedeniyle bugünden itibaren Model grubuyla yollarını ayırdı.

AYDİLGE ROCKOZA RÖPORTAJI

Aydilge Rockoza ekibinin konuğu oldu.

TEOMAN HAYRANLARINA MÜJDE

Geçen sene albüm yapmayı bıraktığını bildiren Teoman, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasıyla hayranlarına müjde verdi.

FLÖRT ROCKOZA RÖPORTAJI

Son olarak "Anadolu Beat" isimli albümleri ile dönüş yapan ve dinleyicileri ile buluşan Flört, Rockoza'nın konuğu oldu.

ROCKOZA DERGİ SAYI 2 YAYINDA

Rockoza Ailesi olarak online dergimizin 2.sayısını yayınladık..

12/03/2012

Flört Rockoza Röportajı

Son olarak "Anadolu Beat" isimli albümleri ile dönüş yapan ve dinleyicileri ile buluşan Flört, Rockoza'nın konuğu oldu. 

Rockoza:
Sorulara Flört’ ten öncesinden, Kim Bunlar' dan başlamak istiyorum. Dörtlünün arasındaki kopuş ve grubun dağılması nasıl oldu ?

O.KOTRA: Bu Kim Bunlar hadisesi öyle kolay anlatılacak ve anlaşılacak bir olay değildir. Bazen arkadaşlarım o döneme ait sorular sorarlar çaktırmadan. Keyfim yerindeyse bende anlatırım. Mutlaka film ya da kitap olması gerektiğini söylerler. Olur mu bilmem. Olmazsa çokta umursamam. Ama bu kadar saçma bir hikaye Türk müzik piyasasındaki gruplar içinde önemli bir tecrübe oluşturabilir. Kim Bunlar ile tanıdığınız dörtlünün asıl ismi “Bekarlar” dı. Çok genç yaşta tanışmış ve bir müzik grubu kurmuştuk. Bir sürü hayalimiz vardı. Hepsi de tam Türk işi gerçekleşti. O yüzden dağıldı. Biraz daha sabırlı olabilseydik her şey farklı olurdu. Ama çok genç olunca sabırlı olmanın ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. Hiçbirimizin hatası değildi. Sadece çok genç ve tecrübesizdik. Travmatik bir sonla nihayetlendi. Başımızda da bizi çekip çevirecek bir prodüktör yoktu. Türkiye’de zaten kaç tane prodüktör vardı ki? Şu an var mı?

Timsah: O yıllarda sokağa çıkamayacak kadar meşhur olmuştuk , 650 bin kasedimiz satmıştı , en büyük müzik kanallarının listelerinde haftalarca en üst sıralarda kalmıştık . Fakat şirket ne maddi , ne manevi yönden bizle gerektiği gibi ilgilenmedi . Gençliğimiz bizi bir yere kadar idare etti ama sonra hepimiz bir yere dağıldık maalesef .
Rockoza: O süreç Flört'ü nasıl etkiledi ?

Timsah: O süreçten sonra kendimizi bir prodüktörün yada şirketin eline tamamen teslim etmedik , artık etmeyizde . O yaşadığımız tecrübeler herkese nasip olmaz , bizde bu tecrübeleri en iyi şekilde değerlendirerek Flört oluşumunu gerçekleştirdik .

O.KOTRA: O süreç Flört’ü doğurdu.. Nasıl etkilediğine siz karar verin.

Ç.KEHRİBAR: Barış’ın ayrılmasıyla gruba ben dahil oldum. Albüm kayıtları esnasında oluşuma Flört adını verdik.

Rockoza: Kim Bunlar için, zaten hiçbir zaman sevmediğimiz bir isim demiştiniz. Flört'ü severek seçmişsinizdir artık ? :)

O.KOTRA: Hayatımızın en önemli hatalarından biridir. Bekarlar ismi sempatikti. Herkes bizi öyle tanıyordu. Kim Bunlar tantanası bittikten sonra uzun zaman o dönemi öldürmek için uğraştım kendi içimde. Ama şimdi mutlulukla bakıyorum. O zaman yaptıklarımız şimdi daha bir değer kazanıyor Flört sayesinde.. Çünkü Kim Bunlar gerçekten de çok fantastik albümler yapmıştır bence. Sanırım diğerleri de aynı şeyleri düşünüyor. Her şeye rağmen kabul etmemeliydik. Flört ismi ise şaka ile karışık çıktı. Seviyor muyuz? Evet. Müziğimizle birlikte iyi bir hava oluşturuyor galiba

Timsah: Hem çok meşhur olup , hem ismin Kİm Bunlar olması , sosyal açıdan epey zorlamıştı bizi . Düşüncesiz bir ebeveynin çocuğun neler çekeceğini öngörmeden umarsızca koyduğu kötü bir isim seçimiydi adeta bizim için .
Flört ismini kendi irademizle seçtik ve gün geçtikçe beğeniyoruz.

Ç.KEHRİBAR: İsim bulmak en zor işlerden biridir. Bulduğunuz ismin, ruhu bir şekilde ifade etmesi de gerekiyor. Şimdiyse bu ismin bizi ifade etme enerjisi beni mutlu ediyor.

Rockoza: Eski albümdeki şarkıları tekrar değerlendirme gibi düşünceleriniz var mı sonraki albümlerde ? Yoksa hepsi Demli midir artık kafanızda ?

Ç.KEHRİBAR: Eski albümlerdeki şarkıları Flört üçlüsü olarak tekrar ele aldığımızda görüyoruz ki çok güzel bir hava çıkıyor. Bunu “Rasta Baba, Yola Devam, Cemiyyette Pişiyoruz” adlı eserlerde yaptık. Önümüzdeki günlerde birkaç şarkıyı da bu şekilde yapmayı düşünüyoruz. Hatta bir albüm olarak çıkartma düşüncesi de olabilir.
Rockoza: Anadolu Beat için aldığınız tepkiler nasıl ? Satışlar nasıl gidiyor?

Ç.KEHRİBAR: Tepkileri buraya tek tek yazmak mümkün değil. Ama ben en çok karşılaştığımız tepkiyi ifade etmek istiyorum. Bize ya da yaptığımız kliplere gelen yorumlarda, bizi daha yeni fark ettiği için kendine kızan ve kahrolan bizden özür dileyen dinleyicilerimiz var. Geç olsun güç olmasın deyip onlara aramıza hoş geldiniz diyoruz. Plak satışları günümüz piyasasında gayet iyi gittiğini söyleyebiliriz. Hatta en çok satan yerli plak demek yalan olmaz.

Rockoza: Plak eklentisi çok güzel olmuş. Bu fikir kimden geldi?

O.KOTRA: Plak eklenti değil. Plak albümlerimizin ürün şekli. Cd. plak kopyası. Bizim plak gerçek plaktır birde. Öyle bilgisayardan basılma vs. değil.

Ç.KEHRİBAR: Albümü plak olarak düşündük. Hatta sadece plak basma fikri gündemdeydi. Etrafımızdan gelen baskılar neticesinde cd de basmak zorunda kaldık.

Rockoza: Albüm kayıtlarını analog yapmak yalnızca bu albüm için bir tercih mi? Bundan sonrası için de devam edecek mi?

O.KOTRA: Sanırım müzik yapmaya devam ettiğimiz sürece..
Ç.KEHRİBAR: Bundan önceki albümlerde de yaptık. Bundan sonraki albümlerde de yapacağız.

Rockoza: Dün TRT’de İzledim için çok eğlenceli bir klip çekilmiş. Halit Kıvanç'ın yer almasını siz mi istediniz?

O.KOTRA: Tuna Kiremitçi’ nin fikriydi. Harika fikir. Hayatımızda unutamayacağımız bir anımız var Halit ağabeyle..

Rockoza: Yeni video klip için hangi parçayı düşünüyorsunuz? Ve ne zaman gelecek ?

Ç.KEHRİBAR: Yeni videoyu “Biz” adlı şarkıya çekmeyi düşünüyoruz.

Rockoza: Konserler konusunda bar programı yapmama tercihiniz var. Bunun sebebi nedir?

O.KOTRA: Barlarda çaldığımız zamanlarda oluyor ama bunlar hep konser formatında. Haftanın 3-4 günü bir yerde çıkmak bize uygun değil. Bar müzisyenliği başka bir format. Başka bir beceri ve bakış gerektiriyor. Bizim seçimimiz olmaz.

Rockoza.com Özel Röportajı
Muhabir: Alya R.Şahin
(Röportajın gerçekleştiği tarih 14 Ağustos 2012'dir.)

Vega Ankara Konseri!

Vega bu perşembe Ankara IF Performance Hall sahnesinde!
06.12.2012 / 22:00
IF Performance Hall, Ankara
Biletler Biletix'te!

1996 yılında Tuğrul Akyüz ve Mert Koral ile Deniz Özbey Akyüz tarafından kurulan Vega 1999 yılında 'Tamam Sustum', 2002 yılında 'Tatlı Sert' ve 2003 yılında 'Tatlı Sert 2' albümlerini çıkardı. 2003 yılında Mert Koral'ın ayrılmasının ardından yola iki kişi devam eden Vega, en son 2005 yılının sonunda 'Hafif Müzik' albümünü çıkardı. Deniz Özbey Akyüz'ün kendine has sesi, sahnedeki enerjileri ve dinleyici ile olan iletişimleriyle kaçırılmayacak bir konser.

Redd Ankara Konseri!

REDD bu perşembe Ankara Jolly Joker sahnesinde sevenleriyle buluşuyor...
06.12.2012 / 21:00
Jolly Joker Ankara
Biletler Biletix'te!

2005’ten bu yana beş stüdyo albümü, bir soundtrack albüm ve bir konser DVD’si yayınlayan, Türkiye’nin en sevilen ve beğeniyle dinlenen gruplarından Redd, Jolly Joker'de dinleyenleri ile buluşuyor!
Geniş kitlelere hitap eden ve yaptıkları her işle dikkatleri üstüne çekmeyi başaran Redd, gerek yaptığı müzikle, gerekse duruşuyla büyük beğeni topluyor. 2012 yılında çıkarttıkları albümleri ‘Hayat Kaçık Bir Uykudur’ ile başarılı bir işe daha imza atan grup, dinleyenlerinin gönlünü bir kez daha fethetmeyi başardı.Çıkarttıkları her albümle hayran sayısını arttıran ve dinleyenlerin beğenisini bir kez daha kazanan Redd, 6 Aralık'ta sahne alıyor.

HIM'den 20.Yıl Kutlaması!

HIM'den yirminci yıl şerefine kapsamlı ilk albüm!
HIM’in kariyerinin tamamını kapsayan ilk albüm olma özelliğini taşıyan “XX – Two Decades of Love Metal” aynı zamanda “Strange World” isimli yepyeni HIM şarkısını da içeriyor. HIM’in “Join Me In Death”, “Poison Girl”, “Right Here In My Arms”, “Wings Of A Butterfly”, “Killing Loneliness”, “In Joy And Sorrow”, “Wicked Game” ve “The Funeral Of Hearts” gibi hit şarkıları da “XX – Two Decades of Love Metal” albümüde! Amerika’da 500.000’den fazla albüm satarak altın plak statüsüne ulaşan ilk Finlandiyalı grup olan HIM, dünya çapında da 5 milyondan fazla albüm sattı. Join Me In Death, Poison Girl, Right Here In My Arms, Wings Of A Butterfly, Killing Loneliness, Your Sweet 666, In Joy And Sorrow, Wicked Game, Buried Alive By Love, The Kiss Of Dawn ve The Funeral Of Hearts gibi hit şarkılara imza atan HIM, vokalde Ville Valo, basta Mikko ”Mige” Paananen, gitarda Mikko ”Linde” Lindström, davulda Mika ”Kaasu” Karppinen ve klavyede Janne ”Burton” Puurtinen’dan oluşuyor. 20 şarkı ile HIM’in kariyerine ışık tutan “XX – Two Decades of Love Metal” Sony Music etiketiyle müzik marketlerde.

Zift Hayal Kahvesi Konseri!

ZİFT, “YANLIŞ ŞEYLER”lebir kez daha Hayal Kahvesi’nde!
05.12.2012 22:30
Beyoğlu Hayal Kahvesi
Biletler Biletix'te!

Sıra dışı ve vurucu şarkı sözlerini klasik rock standartlarıyla birleştirdiği ilk albümü “Yanlış Şeyler”i müzikseverlerle buluşturan “Zift” bir kez daha Hayal Kahvesi’nde! 1990'lı yılların başından itibaren emin adımlarla ilerleyerek kendi sadık dinleyici kitlesini oluşturan Zift, Pluton Müzik'in yapımcılığı ve EMI Türkiye’nin işbirliği ile ilk albümü “Yanlış Şeyler” i Aralık ayı başında rock severlerle buluşturdu. Bugüne kadar İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da pek çok kulüp ve sahnede sergilediği performanslarla seyircisinden tam not alan Zift; vokalde Cantek Batur, gitarda Olay Andaç davulda Barış Samir, basta İlker Göçmen ve klavyede Yavuz Yurtgüder’den oluşuyor. 12 parçadan oluşan “Yanlış Şeyler”de en dikkat çeken parça, grubun özgün bir yaklaşımla yorumladığı “Ah Bir Ateş Ver” adlı Ege türküsü... Sözleri Cantek Batur’a, müziği de Olay Andaç’a ait “Üvey Aşklar” ise ilk klip parçası. Albümde öne çıkan diğer şarkılar ise; “Yok”, “Vazgeç”, “Parçalar Bu Rüzgâr” ve albüme adını veren “Yanlış Şeyler”... “Yanlış Şeyler” isimli parçaya Direnen Mızıkacılar’ın solisti Pelin Özülkü ve Nevermind’ın eski solisti Günkut Akgül geri vokallerle, Şebnem Ferah ve Pentagram’ın gitaristi Metin Türkcan ise elektrogitarla konuk oldu. Zift’ in 2009 yılında işlerinin yoğunluğu nedeni ile gruptan ayrılan gitaristi Türker Talayman ise konuk olarak 3 parçada gitar çalıyor. İstanbul’da Monc, Hayal Kahvesi, Ghetto, Bronx Pi Sahne, İstanbul Live, Mask Live Music Bar, Mayotte, İzmir Bios Bar, Ankara If Performance Hall ve Adana Forget Bar’da konserler veren grup İTÜ Fest’te Şebnem Ferah’ın ön grubu olarak sahne aldı.

The Free Licks Konseri!

The Free Licks salı akşamı Beyoğlu Hayal Kahvesi sahnesinde!
04.12.2012 / 22:30
Hayal Kahvesi Beyoğlu
Biletler Biletix'te!

2010 yılında İstanbul'da kurulan The Free Licks, post rock, alternatif ve indie ekseninde kendi bestelerini icra ediyor, 70'lerin psychedelic rock akımı , 90'lar grunge'ı ve günümüz indie etkisini taşıyan özgün bestelerini 5 Kasım 2012 Pazartesi akşamı Hayal Kahvesi'nde çalacak olan grup bitirmek üzere oldukları ilk albumlerinde yer alacak parçaları dinleyicilerle paylaşacaklar. Grup; Ekin Kışlalı, Arda Algül, Veli Erişim Meral, Cem Konuk ve James Önder'den oluşuyor.