12/03/2012

Flört Rockoza Röportajı

Son olarak "Anadolu Beat" isimli albümleri ile dönüş yapan ve dinleyicileri ile buluşan Flört, Rockoza'nın konuğu oldu. 

Rockoza:
Sorulara Flört’ ten öncesinden, Kim Bunlar' dan başlamak istiyorum. Dörtlünün arasındaki kopuş ve grubun dağılması nasıl oldu ?

O.KOTRA: Bu Kim Bunlar hadisesi öyle kolay anlatılacak ve anlaşılacak bir olay değildir. Bazen arkadaşlarım o döneme ait sorular sorarlar çaktırmadan. Keyfim yerindeyse bende anlatırım. Mutlaka film ya da kitap olması gerektiğini söylerler. Olur mu bilmem. Olmazsa çokta umursamam. Ama bu kadar saçma bir hikaye Türk müzik piyasasındaki gruplar içinde önemli bir tecrübe oluşturabilir. Kim Bunlar ile tanıdığınız dörtlünün asıl ismi “Bekarlar” dı. Çok genç yaşta tanışmış ve bir müzik grubu kurmuştuk. Bir sürü hayalimiz vardı. Hepsi de tam Türk işi gerçekleşti. O yüzden dağıldı. Biraz daha sabırlı olabilseydik her şey farklı olurdu. Ama çok genç olunca sabırlı olmanın ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. Hiçbirimizin hatası değildi. Sadece çok genç ve tecrübesizdik. Travmatik bir sonla nihayetlendi. Başımızda da bizi çekip çevirecek bir prodüktör yoktu. Türkiye’de zaten kaç tane prodüktör vardı ki? Şu an var mı?

Timsah: O yıllarda sokağa çıkamayacak kadar meşhur olmuştuk , 650 bin kasedimiz satmıştı , en büyük müzik kanallarının listelerinde haftalarca en üst sıralarda kalmıştık . Fakat şirket ne maddi , ne manevi yönden bizle gerektiği gibi ilgilenmedi . Gençliğimiz bizi bir yere kadar idare etti ama sonra hepimiz bir yere dağıldık maalesef .
Rockoza: O süreç Flört'ü nasıl etkiledi ?

Timsah: O süreçten sonra kendimizi bir prodüktörün yada şirketin eline tamamen teslim etmedik , artık etmeyizde . O yaşadığımız tecrübeler herkese nasip olmaz , bizde bu tecrübeleri en iyi şekilde değerlendirerek Flört oluşumunu gerçekleştirdik .

O.KOTRA: O süreç Flört’ü doğurdu.. Nasıl etkilediğine siz karar verin.

Ç.KEHRİBAR: Barış’ın ayrılmasıyla gruba ben dahil oldum. Albüm kayıtları esnasında oluşuma Flört adını verdik.

Rockoza: Kim Bunlar için, zaten hiçbir zaman sevmediğimiz bir isim demiştiniz. Flört'ü severek seçmişsinizdir artık ? :)

O.KOTRA: Hayatımızın en önemli hatalarından biridir. Bekarlar ismi sempatikti. Herkes bizi öyle tanıyordu. Kim Bunlar tantanası bittikten sonra uzun zaman o dönemi öldürmek için uğraştım kendi içimde. Ama şimdi mutlulukla bakıyorum. O zaman yaptıklarımız şimdi daha bir değer kazanıyor Flört sayesinde.. Çünkü Kim Bunlar gerçekten de çok fantastik albümler yapmıştır bence. Sanırım diğerleri de aynı şeyleri düşünüyor. Her şeye rağmen kabul etmemeliydik. Flört ismi ise şaka ile karışık çıktı. Seviyor muyuz? Evet. Müziğimizle birlikte iyi bir hava oluşturuyor galiba

Timsah: Hem çok meşhur olup , hem ismin Kİm Bunlar olması , sosyal açıdan epey zorlamıştı bizi . Düşüncesiz bir ebeveynin çocuğun neler çekeceğini öngörmeden umarsızca koyduğu kötü bir isim seçimiydi adeta bizim için .
Flört ismini kendi irademizle seçtik ve gün geçtikçe beğeniyoruz.

Ç.KEHRİBAR: İsim bulmak en zor işlerden biridir. Bulduğunuz ismin, ruhu bir şekilde ifade etmesi de gerekiyor. Şimdiyse bu ismin bizi ifade etme enerjisi beni mutlu ediyor.

Rockoza: Eski albümdeki şarkıları tekrar değerlendirme gibi düşünceleriniz var mı sonraki albümlerde ? Yoksa hepsi Demli midir artık kafanızda ?

Ç.KEHRİBAR: Eski albümlerdeki şarkıları Flört üçlüsü olarak tekrar ele aldığımızda görüyoruz ki çok güzel bir hava çıkıyor. Bunu “Rasta Baba, Yola Devam, Cemiyyette Pişiyoruz” adlı eserlerde yaptık. Önümüzdeki günlerde birkaç şarkıyı da bu şekilde yapmayı düşünüyoruz. Hatta bir albüm olarak çıkartma düşüncesi de olabilir.
Rockoza: Anadolu Beat için aldığınız tepkiler nasıl ? Satışlar nasıl gidiyor?

Ç.KEHRİBAR: Tepkileri buraya tek tek yazmak mümkün değil. Ama ben en çok karşılaştığımız tepkiyi ifade etmek istiyorum. Bize ya da yaptığımız kliplere gelen yorumlarda, bizi daha yeni fark ettiği için kendine kızan ve kahrolan bizden özür dileyen dinleyicilerimiz var. Geç olsun güç olmasın deyip onlara aramıza hoş geldiniz diyoruz. Plak satışları günümüz piyasasında gayet iyi gittiğini söyleyebiliriz. Hatta en çok satan yerli plak demek yalan olmaz.

Rockoza: Plak eklentisi çok güzel olmuş. Bu fikir kimden geldi?

O.KOTRA: Plak eklenti değil. Plak albümlerimizin ürün şekli. Cd. plak kopyası. Bizim plak gerçek plaktır birde. Öyle bilgisayardan basılma vs. değil.

Ç.KEHRİBAR: Albümü plak olarak düşündük. Hatta sadece plak basma fikri gündemdeydi. Etrafımızdan gelen baskılar neticesinde cd de basmak zorunda kaldık.

Rockoza: Albüm kayıtlarını analog yapmak yalnızca bu albüm için bir tercih mi? Bundan sonrası için de devam edecek mi?

O.KOTRA: Sanırım müzik yapmaya devam ettiğimiz sürece..
Ç.KEHRİBAR: Bundan önceki albümlerde de yaptık. Bundan sonraki albümlerde de yapacağız.

Rockoza: Dün TRT’de İzledim için çok eğlenceli bir klip çekilmiş. Halit Kıvanç'ın yer almasını siz mi istediniz?

O.KOTRA: Tuna Kiremitçi’ nin fikriydi. Harika fikir. Hayatımızda unutamayacağımız bir anımız var Halit ağabeyle..

Rockoza: Yeni video klip için hangi parçayı düşünüyorsunuz? Ve ne zaman gelecek ?

Ç.KEHRİBAR: Yeni videoyu “Biz” adlı şarkıya çekmeyi düşünüyoruz.

Rockoza: Konserler konusunda bar programı yapmama tercihiniz var. Bunun sebebi nedir?

O.KOTRA: Barlarda çaldığımız zamanlarda oluyor ama bunlar hep konser formatında. Haftanın 3-4 günü bir yerde çıkmak bize uygun değil. Bar müzisyenliği başka bir format. Başka bir beceri ve bakış gerektiriyor. Bizim seçimimiz olmaz.

Rockoza.com Özel Röportajı
Muhabir: Alya R.Şahin
(Röportajın gerçekleştiği tarih 14 Ağustos 2012'dir.)

2 yorum:


It's genuinely very complex in this active life to listen news on TV, so I only use internet for that reason, and take the most recent news. netflix.com login

Any extra payment you make to your principal can assist you reduce your interest payments and shorten the life of your respective loan. canadian mortgage calculator Once a home buyer obtains a home loan or home loan, the journey to cover it off officially begins. canada mortgage calculator

Yorum Gönder