7/02/2012

Beşinci Renk Rockoza Röportajı


“Yalnızlıktan” isimli albümlerini geçtiğimiz günlerde yayınlayan Beşinci Renk grubu, Rockoza’nın misafiri oldu. Beşinci Renk ile grubun kuruluşundan bu yana yaşananları ve albümlerini konuştuk.
Rockoza: Öncelikle dergimize konuk olduğunuz için teşekkürler , hoşgeldiniz.


“Beşinci Renk” grubunun kurulma sürecinden bahseder misiniz biraz? Fikir nereden çıktı , nasıl birleştiniz?

Beşinci Renk: Müzikle buluşma sürecimiz ortaokul-lise yıllarımızda rock müzik ile başladı ve gelişti. 1997 yılında İzmit’te kurduğumuz Killers adlı bir heavy metal cover grubumuz vardı ve bu grupla İzmit’te düzenlenen bir müzik yarışmasına katılmıştık ve yarışmada Iron Maiden-Hallowed Be Thy Name performansımızla birincilik kazandık. O dönemki grubumuzda şimdiki kadrodan yalnızca üç kişi vardı (Umut Güngörür (Vokal/Gitar) – Ali Okay Kabasakal (Bas) – Kerem Oktay Bilgici (Gitar). Üniversite dönemi başladığında Kerem İstanbul’dan farklı bir şehire gittiği için ayrılmak durumunda kaldık ve yolumuza Umut-Okay ikilisi olarak devam ettik fakat 2012 yılında üçlü olarak yollarımız bu kez İstanbul’da Beşinci Renk grubunda yeniden kesişti… 1997 – 2002 yılları arasında Killers ve sonrasında Déjà vu adlı bir cover/tribute grubuyduk. 5 yıl boyunca ağırlıklı olarak Heavy, Thrash ve Progressive Metal / Rock gruplarının parçalarını çaldık ve tabi ki zaman içersinde müzikal beğeni ve birikimimiz gelişti, çeşitlendi. 2002 yılından itibaren ise kendi parçalarımızı yapmaya başladık. Bu uzun süreç boyunca birçok eleman değişiklikleri yaşandı ve son olarak 2012 yılında Tansu Çuhacı (Klavye) aramıza katıldı.

Rockoza: Grubun adıyla ilgili özel bir hikayesi var mı ? Varsa bizimle paylaşabilir misiniz?

Beşinci Renk: Üç temel renk olan kırmızı-yeşil-mavi dışında kimi zaman siyah da, özellikle baskı alanında, dördüncü bir renk olarak düşünülür dolayısıyla bu üç temel renk ve siyah dışında temel bir renk olmadığı yaygın görüşü vardır. Bu anlamda müzik ve renk olgularını özdeşleştiren “Beşinci Renk” adı öncelikle özgün ve farklı olduğuna inandığımız müzik anlayışımıza gönderme yapıyor.

Rockoza: Biraz kendiniz tanıtır mısınız , müzik dışında neler yapıyorsunuz?

Umut Güngörür, üniversitede Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi eğitimi aldıktan sonra Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yaptım. 4 yıldır uluslararası bir şirkette tedarik zinciri koordinatörü olarak çalışıyorum. Umay adında 8 aylık bir kızım var, müzik dışında zamanımın büyük bir bölümünü kızım ve eşim ile geçiriyorum. Kalan zamanlarımda yüzmeyi, basketbol oynamayı ve kitap okumayı seviyorum.

Ali Okay Kabasakal, üniversitede Elektrik Mühendisliği eğitimi aldım ve sonrasında MBA yaptıktan sonra birkaç yıl boyunca farklı şirketlerde mühendislik yaptım ve en nihayetinde aile şirketimize geri dönerek burada üretim müdürlüğü yapmaya başladım. Dalış yapmak, seyahat etmek ve kitap okumaktan hoşlanıyorum.

Adım Kerem, 9 Eylül Müzik Teknolojisi mezunuyum, müzik haricinde bilgisayar oyunları, internet, kitaplar, ufak tefek grafik ve animasyon programları gibi şeylerle uğraşırım. 94 senesinde bir heves ile gitara başladım halen bırakamadım.

Tansu Çuhacı, müzik hayatımın büyük bir bölümünü kaplasa da mezun olduğum gemi mühendisliğini yapmak da amaçlarımdan biri. Bu ara bununla ilgili girişimlerde bulunuyorum;onun dışında mizah ve karakalem-soyut çizim yapmak, bazen önceden planlamadığım şekilde atlayıp biryerlere yolculuğa çıkmak da ilgi alanlarımdan bazıları...

Rockoza: Albüm lansmanını 30 mayısda Hayal Kahvesi Bistro’da yaptınız, tepkiler nasıldı ?

Beşinci Renk: Tepkiler oldukça güzeldi ilk album için güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. Gelecek konserlerimizde de aynı güzellikteki tepkilerin devam etmesini istiyoruz.

Rockoza: Albümün oluşum sürecinden bahsedelim biraz.. Şarkıları kimler hazırlıyor?

Beşinci Renk: Albümdeki parçalar ciddi anlamda uzun yılların ve yoğun bir emeğin ürünü. “Bu yerde”, “Yalnızlıktan” ve “Şehrin Işıkları”2002-2007 arasında yaptığımız parçalar. “Bu yerde” ve “Yalnızlıktan” ilk kez 2005 yılında ITU Miam stüdyolarında kaydettiğimiz Mavi Kafes adlı demo çalışmamızda yer almıştı. Şehrin Işıkları da aynı dönemin parçası fakat zaman içersinde birçok alternatif düzenlemeleri yapıldıktan sonra en son halini 2012 yılında aldı. Albümün çıkış parçası olarak lanse ettiğimiz Sarıl Bana ise nispeten daha yeni, 2010 yılında yaptığımız bir parça. Şarkıların söz ve müziklerini genelde ben (Umut Güngörür) yapıyorum ve sonrasında gruptaki herkes kendi enstrümanıyla ve genel sound ile ilgili katkılar yapıyor, yani bu aşamada tüm parçaları grupça düzenliyoruz ve tabi ki ortaya çıkan sonuç da bir grup müziği oluyor.

Rockoza: ”Sarıl bana”oldukça depresif bir şarkı. Klip oldukça güzel görünüyor, klipteki hikayeden bahseder misiniz?

Beşinci Renk: Sarıl Bana aslında umut eden ve hayal kuran aşık bir adamın hikayesi dolayısıyla çok da depresif bir parça değil. Klip yorumunuz için çok teşekkürler. Klibimizi yakın dostumuz Deniz Gökyıldız çekti, klip sürecinde kendisine Kıvanç Babacan ve Barış Konbal yardımcı oldu ve gerçek bir takım çalışması ortaya koydular. Kendilerine desteklerinden ötürü bir kez daha teşekkür ederiz. Klip, yıllar once bir arkadaşımızın başından geçen gerçek bir hikayeyi anlatıyor, kendisi bir gece arkadaşlarıyla gittiği bir konserde çok hoş bir bayan ile tanışıyor ve ilerleyen günlerde aralarındaki ilişkinin yoğun bir duygusal boyuta dönüşmeye başladığı bir dönemde kendisi bu güzel bayan tarafından terk ediliyor ve bu duruma çok içerleyen arkadaşımız söz konusu bayanın aslında biseksüel olduğunu öğreniyor…Klibin hikayesi de işte bu.

Rockoza: Kendi albümünüzden en beğendiginiz şarkı hangisi?

Beşinci Renk: Şehrin Işıkları adlı parçamız hem müzikal altyapıdaki çeşitlilik ve zenginlik hem de vermiş olduğu mesajlar açısından en beğendiğimiz, müziğimizi en iyi anlatan parça.

Rockoza: Ufukta yeni konser var mı ? Varsa tarihlerini alabilir miyiz?

Beşinci Renk: Yakın bir tarihte kesinleşmiş olan bir konserimiz yok fakat tüm gelişmeleri ve konser haberlerimizi www.besincirenk.com grup resmi sitemizden ve grubun facebook ve twitter sayfaları üzerinden paylaşıyor olacağız.

Rockoza: Etkin olarak kullandığınız sosyal medya hesapları var mı ? Dinleyenleriniz ile iletişiminiz nasıl?

Beşinci Renk: Sosyal medyayı mümkün olduğunca aktif olarak kullanmaya çalışıyoruz. Facebook ve twitter sayfalarımızda güncel haberlerimize ve bize ulaşmak mümkün ayrıca web sitemizdeki iletişim bölümünden de dinleyecilerimizin mesajlarını alıyoruz.

Rockoza: Son olarak konuğumuz olduğunuz için teşekkürler,eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Beşinci Renk: İlginiz için çok teşekkürler. Türkiye’de özgün ve idealist işler yapmak bireysel anlamda kolay ve ucuz değil o yüzden nitelikli müziklere ve sanatçılara daha çok destek gerekiyor…

Röportaj : Sercan Kartal
www.rockoza.com

0 yorum:

Yorum Gönder