4/16/2012

Pijama Röportajı Nisan 2012

Rockoza.com özel röportajlarımızla sizlerleyiz. Artık yepyeni albümleri, keşfedilecek grupları özel röportajlarımız ile tanıyabilirsiniz. İlk röportajımız "Düşe Kalka" isimli albümleriyle geçtiğimiz günlerde hayranlarıyla buluşan Pijama grubu ile. Röportaj sizlerle.


Rockoza: Öncelikle hoşgeldiniz. Pijama enerjik, pozitif, kıpır kıpır bir albüm ile karşımızda, ‘Düşe Kalka’ grubun ikinci albümü, Albümden biraz bahseder misiniz? Kimlerle çalıştınız, şarkı sözleri, grubun ikinci albüme hazırlanış süreci…

Pijama: Hoş bulduk!Lafı hiç dolandırmadan direkt konuya girdiniz iyi oldu :) Güzel yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederiz.İkinci albüm çalışmalarının başlangıcını “Hadi artık yeni albüm için şarkı yapalım” dediğimiz tarih olarak kabul edersek “Düşe Kalka” bir yılda ortaya çıktı diyebiliriz. Hatta diyebiliriz değil deriz. Hazırsanız diyoruz: “Albüm bir yılda ortaya çıktı”. Dedik gitti vallahi.

İlk önce bir sürü şarkı sözü yazıldı, besteler yapıldı, bazısı oldu, bazısı hiç olmadı, bazısını zorlasanız olurdu ama bize yakışmadı :)Sonra bu yarı pişmiş malzemeleri albüm için derlerken, son düzenlemelerimizde AlenKonakoğlu ve Can Saban gibi iki yetenekli müzisyenle çalıştık, onların öngörüleri ve görüşleri Pijama yaratıcılığıyla birleşince elinizde tuttuğunuz albüm hayat buldu. Belki de masanızın üzerinde duran. Onu bilemeyiz.

Rockoza: Geçtiğimiz günlerde albümün lansmanını yaptınız.O gece nasıldı? Tepkiler,albüm hakkında görüşler... Biraz anlatır mısınız?

Pijama: Doğrusu, o gece bizi bile şaşırtan keyifli bir kalabalık vardıRoxy’de. Şarkıları ilk defa görücüye çıkardığımız için bizde fazladan bir heyecan vardı açıkçası.Biz zaten bütün konserlerimizde “şarkıları çalalım inelim” kafasından ziyade “dinleyenlerle birlikte eğlenelim” kafasında konser veren bir grubuz. Tabii albüm lansmanı olunca bu durum ister istemez ikiyle çarpılıyor. Her parçanın kendine has bir “alamet-i farika”sı vardı, gecede çeşitli sürprizler vardı ve her parçadan sonra nabız da tuttuk elbet. Tepkilerin son derece olumlu olduğunu gözlemledikçe daha da keyifle çalmaya devam ettik.

Genelde bizim böyle önemli konserlerde başımıza bir sürü aksilik gelir ancak ilginç olarak bu sefer hiç bir sorun çıkmadı tüm gece boyunca. Gitar telleri kopmadı, klavyenin sesi gitmedi, piller bitmedi, solistimiz Kaan sahneden düşmedi... Albümdeki en beklemediğimiz bir iki şarkı birilerinin "en sevdiği şarkı" olma ünvanını kazanarak bizi şaşırttı. Heyecanlıydık diyoruz ya, konser ne zaman başladı ne zaman bitti, onu bile anlayamadık. Bir baktık ki kuliste tebrikleri kabul ediyoruz. Sonra evimize gittik pijamalarımızı giyip uyuduk. Yani birlikte uyumadık herkes ayrı ayrı kendi evlerine gidip uyudu.Rockoza: Gruplarda genel bir gözlemdir ki;sonraki albümler daha oturmuştur,daha içe siner.Olgunlaşma süreci diyebiliriz buna. Sizin tecrübeleriniz nedir? İlk albümle ikinci albümünüzü kıyasladığınızda ne gibi değişiklikler,gelişimler göze çarpmakta?

Pijama: Hayatın her alanında tecrübe önemli. Sonuçta kimse robot değil, insanlar nasıl zamanla değişiyor ve gelişiyorsa, müzikleri de onlarla birlikte değişiyor ve gelişiyor. Pijama’da da durum farklı olmadı. İlk albümümüzdeki samimiyet ve hislerin hepsi bu albümdeki kadar gerçek olmasına karşın bu albümde sadece derdimizi belki biraz daha farklı anlatabilecek bir bakış açısına ve imkanlara sahip olduk. Müzikal olarak daha zengin, şarkı sözleri olarak daha doygun bir iş ortaya çıktığına inancımız tam.
Bu durum elbette geçen zaman ve kazandığımız tecrübenin yanında, eskiden 5 kişi yaptığımız bir işi, bu albümde 7, 8 ve hatta 9 kişi olarak yapmış olmamızdan da kaynaklanıyor. “İçimize sindi, bu tamamdır oldu artık” diyebilir miyiz? Bir önceki yaptığınız iş için bunu diyebiliyorsanız, hiç uğraşmayın, kontağı kapatın ve çıkın. Bizim hala aklımızda söylenmemiş sözler var. Ve hala burada yolun en başındayız. Ah bizi gidi bizi, çaktırmadan albümdeki sevdiğimiz bir parçaya da gönderme yaparak bir cevabın daha sonuna geldik kaşla göz arasında.

Rockoza: Albümün çıkış parçası olan ‘Bi Büyük’ oldukça keyifli sempatik bir parça.Tam aklımıza rakı gelecekken ters köşe yapıp bir büyük kimseden söz ediyor. Bu şarkı hakkında neler dersiniz,albümün anlatmak istediğinin temsilcisi diyebilir miyiz?

Pijama: Aslında parça, bir çok şeyden bahsediyor tabii. Bizim anlatmak istediklerimiz var, sizin anladıklarınız var... Müzik zaten böyle yapılmalı diye düşünüyoruz. Üzerinde düşünüldükçe ve yaşandıkça her dinleyene farklı anlamlar ifade edebilmeli. Sizin bu sorunuzdan amacımıza yaklaştığımızı da anlıyoruz :)
Bi’ Büyük, albümün anlatmak istediklerinin özeti olmaktan ziyade, albüme güzel bir giriş aslına bakarsanız. Gerek tematik olarak gerekse müzikal olarak dinleyiciyi albüme hazırlamagörevini başarıyla üstleniyor. Zaten albümde de ilk parça. Çok ciddileştik, burada güzel bir espri falan yapsaydık güzel olurdu ama... Neyse kısmet bir dahaki soruya artık.

Rockoza: Albümde hangi parçalara klip çekmeyi düşünüyorsunuz?

Pijama: Biz ilk albüme 4 video klip çektik. İlk albüm için az bir sayı değil ama sorsanız hala istediğimiz parçaların hepsine klip çekemedik :)
Dolayısıyla bu yeni albüm için şimdiden bir şey söylemek için erken. Ama grupta kime sorsanız herkes düşünmeden en az 4’er parça daha sayar:) Diyeceksiniz ki “Sorduk ya işte sayın madem öyle”. Siz de haklısınız.

Rockoza: Pijama’nın önümüzdeki projeleri,yapmak istedikleri,hedefleri neler?

Pijama: Bol bol konser vermek ve dinleyicilerimizle bizzat sahneden iletişim kurmak. Şu an için kısa vadede en önemli isteğimiz bu.
Bunun yanında dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarının oynadığı bir kaç video klip çekmek, kendi özel tur jetimizi almak gibi istek ve hedeflerimiz de var. Tabii hep sayısal lotoya bağlı bunlar.

Rockoza: Bildiğiniz üzere sosyal medya müzikle uğraşanların en önemli gücü.Pijama sosyal medyayı takip eder mi? Hayranlarınız ile iletişiminiz nasıl?


Pijama: Valla Pijama'nın gerek bizim tarafımızda gerekse de takipçiler tarafında son derece aktif olan bir facebook sayfası var. www.facebook.com/Pijama adresinden ulaşabilirsiniz. Ordan bize de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Zaman buldukça bize yöneltilen soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Belli ki çok boş zamanımız var, türlü türlü videolar çekip, buralara koyuyoruz. Twitter’imiz da var. Ünlü ünsüz herkesi takip ediyoruz, belki bizi de takip ederler diye. Ama paranoyak olmamız takip edilmediğimiz anlamına da gelmez.

Rockoza: ) Son olarak söylemek istedikleriniz,mesajınız?


Pijama: Mesajımız çok ama size çok yazmasın, siz kapatın biz ararız.

Rockoza: Konuğumuz olduğunuz için teşekkürler.

Pijama: Rica ederiz. Her zaman bekleriz, sadece röportaja değil çay içmeye de gelin bir ara.

Röportaj: Merve C.Kartal - Fatih Sertank
Rockoza.com

0 yorum:

Yorum Gönder