3/05/2011

Şebnem Ferah Biyografi
12 Nisan 1972 yılında Yalova’da dünyayla tanıştı Şebnem Ferah. İlkokulu Yalova’da , Ortaokulu Bursa kolejinde, Liseyi ise Namık Kemal Sözeri Lisesinde yatılı olarak okudu. İlkokul yıllarında enstrüman ve solfej dersleri alan Şebnem Ferah’ın okul orkestralarında da yer almasıyla müzik serüveni başladı. Lise yıllarında Pegasus isimli bir grupla çalıştı. Pegasus’ta şarkılar söylerken bir yandan da bayanlardan oluşan bir rock grubu oluşturmayı düşünüyordu. Bu düşüncesi 1988 yılında Türkiye’nin ilk bayan rock grubu olan Volvox’u kurmasıyla gerçeğe dönüştü. Bu grup Ebru Bank, Buket Doran, Gül Ağırca,Şebnem Ferah ve gruba sonradan katılan Özlem Tekin’den oluşuyordu. Şebnem Ferah, Volvox grubu için ODTÜ “ekonomi” bölümünü yarıda bırakıp İstanbul’a geldi. Daha sonra İstanbul’da İstanbul Üniversitesi “İngiliz Dili Ve Edebiyatı” bölümünü bitirdi. 1992-1994 yılları arasında ,Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konserler veren ve İstanbul rock barlarında sahne alan Volvox 1994 yılında ayrılma kararı aldı.


Volvox’un dağılması Şebnem Ferah için yeni bir başlangıç oldu. Artık bireysel çalışmalar yapıyordu ve bu çalışmaların ilk meyvesi 1996 yılında “Kadın” isimli albümle meydana geldi. Bu albümün hazırlanması yaklaşık 2 yıl sürdü. Demir Demirkan, Tarkan Gözübüyük ve İskender Paydaş ’tan oluşan müzik kadrosuyla çıkardığı albümümdeki şarkıların 4 tanesinde Sezen Aksu desteği gördü. Diğer şarkılar ise Şebnem Ferah’ a ait.  Albümden çıkan ilk klip ‘Vazgeçtim Dünyadan’ oldu. Bu çıkış parçasıyla Türkiye’de bir rock albümünün ulaşamadığı, alışılmamış bir satış grafiği izledi. Daha sonra bu albümden “Yağmurlar”, “Bu Aşk Fazla Sana” ve “Fırtına” adlı parçalara klip geldi. İlk konserini 4 nisan 1997 tarihinde İzmir’de “Ege Üniversite’sinde 6000 kişiye verdi. Bu başarılı albümden sonra yeni bir albüm için kolları sıvayan Şebnem Ferah 1999 yılında kadar bir albüm çıkarmadı fakat bu arada da boş durmadı tabi. Sezen Aksu, Haluk Levent Kargo,Müzeyyen Senar ve Azerbaycan Kültür Bakanı Polat Bülbüloğlu’ na vokalistlik yaptı.


Bu dönemler Şebnem Ferah için acılı geçti.1998 yılında ablası Aycan Ferah`ı yitirdi.Bu sancılı dönemin ardından tarihler 1 Temmuz 1999’u gösterdiğinde çıkardığı “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” isimli albümü müzik marketlerde ön sıralarda yer almayı başardı.Bu albümden 24 haziran 1999 perşembe gününde Bugün” 30 haziran 1999 çarşamba gününde “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” adlı parçalara klip geldi. 17 Ağustos 1999 tarihinde depremde babası Ali Ferah’ı yitiren Şebnem kendini bırakmayıp müziğe daha çok sarıldı.


3 Ekim 2001 tarihine gelindiğinde ise hayranlarının karşısına “perdeler” albümüyle çıktı. Apocalyptica ile yaptığı, bir diğer perdeler versiyonuyla, ilk defa uluslararası bir şeyler yapmak istediğini hissettirdi hayranlarına. İlk olarak “perdeler” ve ardından “sigara” ya çektiği kliplerle dinleyici kitlesini iyice genişletti.


15 Mayıs 2003’te ise 4. albümü Kelimeler Yetse’yi yayınladı. “Kelimeler Yetse” albümünün ilk klibi “ben şarkımı söylerken” oldu. Ardından “gözlerimin etrafındaki çigiler” 2.Klip şarkısı oldu.Son olarak ise “mayın tarlası” ile sevenleriyle buluştu. 5 Temmuz 2005 tarihinde ise ismini Karin Karakaşlı’nın kitabından esinlendiği “Can Kırıkları” adlı albümünü çıkardı. Bu albümden ilk klip “Can Kırıkları” adlı parçaya geldi.
Şebnem Ferah aynı zamanda geri vokal olarak da sahneye çıktı.


Geri vokal olarak çalıştığı sanatçılar:

Sezen Aksu

Sertab Erener

Levent Yüksel (ben senin bildiğin erkeklerden değilim)

Nilüfer (değişir dünya)

Demir Demirkan

Tüzmen (son rüya,yolculuk rüzgara)

Yaşar Gaga

Ajda Pekkan

Özlem Tekin (gel bu yaz,aşk herşeyi affeder mi?)

Tarkan (bekle,gül döktüm yollarına,eyvah,durum beter)

Çelik (yaman sevda)

Teoman

Haluk Levent (zeytinden aşımsın,anlasana)

Polat Bülbüloğlu (gel ey seher)

Cenk Eroğlu (inançsız yar,yalnız nehir,ben hep yenildim,aynalar)


Düet yaptığı sanatçılar:

Müzeyyen Senar (Sarı Kurdelem Sarı)

Müzeyyen Senar (Vardar Ovası)

Polad Bülbüloğlu (Gel Ey Seher)

Kargo (Kalamış Parkı)

Teoman (iki yabancı)

Pek çok şarkıcının birlikte söylediği (İnsanca Yaşamak)


Albümdışı söylediği şarkılar:

Değirmenler (Bülent Ortaçgil)

O dünyada (“Küçük Deniz Kızı” çizgi filmi soundtrack)

Gönülçelen (Teoman)

Ay Işığında Saklıdır (Toprak Sergen ve Aydan Şener’in rol aldığı dizifilm)


Ayrıca:

Akbank jingle  Tat Ketçap reklamında “nefessiz kaldım” adlı şarkısı kullanıldı.  Kenan Doğulu ile Pepsi reklamlarında rol oynadı  2003 yılında Fanta reklamında rol aldı. 2008 yılının sonlarına doğru piyasaya çıkan, ” Dünya Kadına Yönelik Şiddete Son ” Başlığı altında ünlü sanatçıların birbirinden güzel parçaları seslendirdiği “Güldünya” adlı albümde kraliçemiz Şebnem Ferah “Masum Değiliz” adlı parçayı seslendirmiştir. Kendi ruhunun müziğini bulup, seçtiği yolda emin ve sağlam adımlarla yürümeyi başaran, içi doldurulmuş boş şarkıları değil hayatın gerçeklerini yansıtan şarkılarını, eşsiz sesini bizlere sunan ve en önemlisi dinleyenlerine yüreğinin tümünü açmaktan çekinmeyen, daima samimi duygularını paylaşan gerçek müzisyen Şebnem Ferah’a binlerce teşekkürler.

0 yorum:

Yorum Gönder