2/07/2011

Çilekeş Biyografi


2002 yılının Ekim ayında biraraya gelen Çilekeş; vokal ve bas gitarda Görkem Karabudak, gitarda Ali Güçlü Şimşek ve davulda Cumhur Avcil'den oluşuyor.
İlk konserini Kasım 2002'de Ankara'da gerçekleştiren Çilekeş, 2003 ve 2004 yıllarında verdikleri konserler ve Limon Bar performanslarıyla önce Ankara'da dikkatleri çektiler. 2003'ün Mayıs ayında Fanta Genç Yetenekler Aramızda yarışmasına katılan grup, ön elemeleri geçtikten sonra İç Anadolu Bölgesi Finali'nde, ardından Türkiye Finali'nde canlı performanslarıyla yarışmayı kazandı.
Bu gelişmenin ardından daha büyük organizasyonlarda, daha geniş kitlelere ulaşmaya başlayan Çilekeş, konserlerin yanında ilk albümünün hazırlıklarına başladı.
Canlı performanslarıyla gözdolduran grup, yarışmanın ardından davet edildikleri ve 17 şehri kapsayan Türkiye turnesinde yaklaşık 350 bin kişiye ulaşma fırsatı yakaladı. Böylece büyük çapta bir turneye çıkan ilk amatör grup oldular ve henüz ilk albümleri yayınlanmadan kayda değer bir dinleyici kitlesi yakalamayı başardılar.
Özellikle üniversite gençliği tarafından merakla beklenen ilk albümleri "Y.O.K." Volkan Başaran'ın prodüktörlüğünde, Haziran 2005'te ONAIR tarafından yayınlandı.Şarkıların söz, beste ve düzenlemelerinin tümünün Çilekeş'e ait olduğu albümün videoları haftalarca müzik listelerinin üst sıralarını zorladı.
"Y.O.K." albümünün gördüğü büyük ilgiyle beraber Çilekeş, Türkiye'de ve yurtdışında verdiği konserlerle hayranlarıyla buluştu. Kasım 2005'te gerçekleştirdikleri Honduras konseri büyük ses getirdi ve Orta Amerika'da sahne alan ilk Türk Rock grubu oldular. 2005, 2006 ve 2007 yıllarında birçok uluslararası festivalde sayısız Dünya çapında isimle aynı sahneyi paylaştılar.
Sevenlerinin sabırsızlıkla beklediği ikinci albümleri Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde P.İ. Müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı. "Katil Dans" adını verdikleri bu albümde yine tüm şarkıların söz, beste ve düzenlemeleri Çilekeş'e ait.
"Katil Dans" ın yayınlanmasının hemen ardından konserlerine hız veren Çilekeş, 2008 - 2009 yıllarında yine yurtiçi ve yurtdışında birçok organizasyonda sahne aldı ve 2 defa Türkiye Turnesi gerçekleştirdi.
Grup Şubat 2010'da, Stüdyo 101'de üçüncü albümleri "Histeri Çalışmaları"nı kaydetmeye başladı. Tüm prodüksüyonunu Çilekeş'in üstlendiği albümün prodüktörlüğünü Ali Güçlü Şimşekarken kayıtlarında Berk Kula, mikslerinde Berk Kula ve Ali Güçlü Şimşek, masteringinde ise Çağlar Türkmen'in imzası var. İlk iki albümlerinde olduğu gibi "Histeri Çalışmaları"nda da tüm şarkıların söz, beste ve düzenlemeleri tamamen Çilekeş'e ait.
"Histeri Çalışmaları" Lin Records etiketiyle ve EMI dağıtımıyla 31 Mayıs 2010 Pazartesi günü tüm müzik marketlerde. Albüm cd formatında satılmasının yanı sıra Çilekeş'in resmi sitesi cilekes.com.tr den ücretsiz olarak indirilebilecek.

0 yorum:

Yorum Gönder