1/16/2011

Alt Biyografi


Alt’ın başlangıcı, Okan Sargın ve Orkun Tüzel’in 2000 yılında birlikte çalmaya başlamalarına kadar gider. İstanbul-Güzelyalı’da bir stüdyo kuran gitarist ikili, çeşitli bar çalışmaları sırasında, kendi müziklerini yapmaya karar verirler. Uzun süren eleman arayışları sırasında ilk şarkılar da ortaya çıkmaya başlamıştır. Davula Sertan Soğukpınar’ın geçtiği dönemde grup, ismini “ALT” olarak belirler. Bir süre üç kişi olarak çalışan, vokalist ve basçı arayan ALT, 2002 yılında şarkıların söz yazarı Orkun’un vokale, Batu’nun da basa geçmesiyle tamamlanır. “Aç Kanatlarını” adlı dört şarkılık demosunun kayıtlarına başlayan grup, ilk konserini Alman Lisesinde verdikten sonra, 5 Ekim 2002’de Boğaziçi Üniversitesi’ nde, ikinci sahne performansını sergilediği Battle of the Bands yarışmasında birincilik kazanır. Bu birinciliğin ardından çalışmalarını hızlandıran grup, “Aç Kanatlarını” demosunu 2002 Kasımında bitirip bazı müzik dükkanlarına dağıtır. Dinleyicilerden iyi tepki alan demo sayesinde özellikle İstanbul’da tanınmaya başlanan ALT, bazı üniversite şenliklerinde ve H2000, Creamfields, Rockistanbul gibi festivallerde sahne alır.

2003 yılı sonlarında grup, yeni bir kayıt sürecine girer. Konser verdikleri ve yeni şarkılarını hazırladıkları 2003 yılını “İkinci Dönem” olarak isimlendiren grup, hazırladıkları altı şarkılık albüm için de bu ismi seçer. 2004 yılı başında kayıtlarına başlanan albüm için aynı yıl bir de klip çekilir. Bu klip, Aç Kanatlarını adlı demolarının giriş şarkısı olan ve İkinci Dönem için tekrar kaydedilen Siyah’a aittir. Birçok sebepten dolayı albüm kayıtları grubun tahmin ettiğinden uzun sürer ve 2004 yılı sonunda biter.

2005’e gelindiğinde grup, Batu ile yollarını ayırır. Birkaç ayını albümü miksleyecek kişiyi arayarak ve şirket görüşmeleriyle geçiren grup, iki konuda da tatmin olmaz. En azından şimdilik herhangi bir müzik şirketiyle umduğu şekilde çalışamayacağını düşünen grup, albüm miksini üstlenmeye ve albümü internetten yayınlamaya karar vermiştir.

“İkinci Dönem” ile beğeni toplayacağına ve dinleyici kitlesini genişleteceğine inanan ALT, isteyen dinleyicilerin albümdeki şarkıları internet dünyaları ALTMOSFER.COM’dan indirmelerine olanak tanıyor. Grup, şu günlerde ALT’a yeni katılan Kadir Keskin ile gelecekteki konserler için çalışmaktadır.

0 yorum:

Yorum Gönder