1/07/2011

Teoman BiyografiTeoman yakupoğlu 1967 yılında istanbul'da doğdu. daha sonra mezun olacağı boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümünde, okul arkadaşlarıyla beraber mirage grubunu kurdu ve uzun yıllar bu grubun solistliğini yaptı. birçok konser ve kayıt çalışmalarının ardından, grubun dağılması ile birlikte solo çalışmalarına başladı. istanbul üniversitesi kadın araştırmaları bölümünde mastır yaparken ilk albümü "teoman" 1996 yılında yayınlandı. daha sonra sırasıyla; "O", "17", "gönülçelen", "teoman 2003 -kırmızı albüm-", "en güzel hikayem", "renkli rüyalar oteli", "insanlık halleri" albümlerininin yanısıra, remiks albümleri de yayınladı.

kendi kurduğu procekts film/müzik şirketiyle diğer gruplarla prodüktör ve plak şirketi sahibi olarak çalıştı/çalışıyor. bu şirket bünyesinde yönetmen olarak kendi kliplerini çekiyor.

müziğin yanısıra sinema alanında da çalışmaları bulunan teoman, "mumya firarda -2002-" ve "romantik -2007-" filmlerinde rol aldı. 2005 yılında gösterime giren "balans ve manevra" filminin senaryosunu, müziklerini yazdı, yapımcılığını, yönetmenliğini yaptı ve başrollerden birini üstlendi.

bazı gazete ve dergilerde köşe yazıları yazdı/yazıyor.

türkiye'nin en iyi şarkı yazarlarından kabul edilen teoman'ın albümlerindeki şarkıların bir çoğunun söz ve müziği kendisine ait. sanatçı; "en iyi şarkıcı", "en iyi söz yazarı", "en iyi albüm", "yılın sanatçısı"... gibi kategorilerde sayısız ödülün de sahibi.

0 yorum:

Yorum Gönder