2/07/2011

Yüksek Sadakat Biyografi


Şarkı yazarı ve bas gitarist Kutlu Özmakinacı tarafından 1997 yılında temelleri atılan Yüksek Sadakat, kendi adını taşıyan ilk albümünü Ocak 2006'da, ikinci albümü ‘Katil & Maktûl’ü ise Mart 2008’de DMC etiketiyle piyasaya çıkardı.
Şarkı sözleri ve besteleri ile bir anda geniş bir hayran kitlesi edinen grup; bu albümünde Rock’ın farklı dönem ve alt türlerine ait unsurları, Türk coğrafyasına mal olmuş müzikal motiflerle birleştirdi ve bunu yaparken Rock’ın enerjisini kaybetmemeye özen gösterdi.
İlk albümün ilk single - video’su olan Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer, albüm müzik marketlerdeki yerini almadan birçok  ulusal radyoda 1 numaraya kadar çıktı ve 2006 yılında yapılan Nielsen müzik ölçümlerinde Türkiye radyolarında en çok çalınan parça oldu. Grubun aynı albümünden çıkan takip eden single’lar Kafile, Aklımın İplerini Saldım, İhtimaller Denizi ve Döneceksin Diye Söz Ver şarkılarının da 1 numara olmasıyla grubun popülerliği hızla arttı.
Vokalde Kenan Vural, gitarda Serkan Özgen, bas gitarda Kutlu Özmakinacı, tuşlu çalgılarda Uğur Onatkut ve davulda Alpay Şalt’tan oluşan Yüksek Sadakat’in ülke çapındaki başarısı, ikinci albümleri 'Katil & Maktül' ile de devam etti. Bu albümden çıkan Ben Seni Arayamam, Aşk Durdukça, Haydi Gel İçelim ve Katil & Maktûl isimli şarkılar da, pek çok ulusal radyonun airplay’inde ve listelerde 1 numaraya ulaştı.
Grup, 2008 yılının sonlarında TRT’den gelen teklif üzerine, TRT Radyo 1 için 'İhtimaller Denizi' adını verdiği radyo programını 1 yıl süreyle dinleyenleriyle buluşturdu. Program; grup üyelerinin, bireysel olarak birikimlerini ve kariyerlerine yön veren müzikal konuları, etkilendikleri sanatçıları, grupları ve onların şarkılarını içeriyordu.
Yurtdışındaki dinleyicilerinden gelen yoğun istek üzerine 2009 yılının Kasım ayında Avrupa Turnesi’ne çıkan grup, Almanya, Hollanda, Belçika ve İsviçre’de olmak üzere toplam 7 konser vererek Avrupalı dinleyicisiyle buluştu.
Ocak 2009’da Uzay Heparı anısına çıkartılan ‘Sonsuza’ albümü için Sezen Aksu’nun sözlerini yazdığı Kadınım adlı parçayı yorumladı. Kısa sürede radyolarda listelere giren Kadınım parçasına çekilen klip de Türkçe müzik yayını yapan bütün TV’larda liste başarısı gösterdi.
2010 yılının Mayıs ayında 14 üniversite konseriyle 400.000 den fazla gençle buluşan Yüksek Sadakat, yıl boyunca devam eden konserlerinin yanı sıra 3. albümü için çalışmalara başladı ve Aralık ayında stüdyo çalışmalarını tamamladı.
2010 yılının sonuna geldindiğinde EBU üyesi TRT tarafından; 2011’de 56. sı Almanya - Düsseldorf’da düzenlenecek olan 2011 Eurovision Şakı Yarışması’na Türkiye Temsilcisi olarak seçilen Yüksek Sadakat, Mayıs 2011’de gerçekleştirilecek olan yarışma için çalışmalarını hızla sürdürürken bir yandan da dinleyicisiyle buluşmaya devam ediyor.

0 yorum:

Yorum Gönder