1/08/2011

Göksel Biyografi

Türk müzik dünyasında kendine özgü yorumu ve değişik ses rengi ile geniş bir hayran kitlesine sahip olan Göksel, müzik hayatına Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde eğitimini sürdürürken Araya Odo Çok Sesli Korosu’nda koristlik yaparak başladı ve sonunda müziğe olan eğilimi ağır bastığı için felsefe eğitimini yarıda bırakıp İran asıllı opera sanatçısı Evlin Bahçeban ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Gül Sabar’dan şan ve solfej dersleri almaya başladı.

1995 yılında Sezen Aksu'nun vokalist çalışmalarında yer aldığı sırada. Onno Tunç’la tanışması Göksel’in müzik kariyerinin dönüm noktası oldu ve ilk albümünün sözleşmesini imzaladı. Takip eden dönemde bir yandan albümünün hazırlıklarını sürdürürken, bir yandan da 2 yıl Sezen Aksu’nun vokalistliğini yaptı. Albümle ilgili çalışmalarını, Onno Tunç’un vefatının ardından albümün prodüktörlüğünü üstlenen Sarp Özdemiroğlu ile sürdürdü.1997 yılında, 2 yıllık çalışmanın ürünü olan "Yollar" adlı ilk albümü yayınlanan Göksel, özellikle albümün hit şarkısı olan "Sabır" ile büyük bir çıkış yaptı. İlk albümündeki 7 şarkının söz ve müziğine imzasını attı.
Göksel, prodüktörlüğünü Alper Erinç’in üstlendiği ikinci albümü "Körebe" yle müzikal anlamda farklı bir noktaya geldiğini açıkça belli etti. Albümün piyasaya çıkmasının ardından çıkış şarkısı "Depresyondayım" ilginç sözleri ve müzigi ile her kesimden büyük ilgi gördü. Bu albüm birçok müzik elestirmenlerince yılın en iyi albümü, söz ve müzigi kendisine ait olan Depresyondayım sarkısı da yılın en iyi sarkısı ünvanlarına layık gösterildi. İki yıllık bir aradan sonra Göksel, “Söz Ver” adlı albümü ile 2003’te bir kez daha sevenleriyle buluştu.
Yunanistanlı grup “Omega Vibes” ın albümünde yer alan Karşı Kıyıya parçasını Türkçe söz yazarak seslendiren Göksel, bu şarkıya da albümünde yer verdi.
2005 Mart ayında birbirinden güzel 11 şarkının yer aldığı 4.albümü “Arka Bahçem” ile müzikseverlerle yeniden buluştu. Göksel, prodüksiyonu ve aranjmanı Alper Erinç’e ait olan albümde, 10 şarkının bestesi ve sözüne imza attı. Kibariye’nin sesi ve yorumuyla hafızalarımızda yer eden “Kim Bilir” de albümün sürprizi ve tek “cover” şarkısı oldu.Göksel’ in son albümü “Ay’ da Yürüdüm” Nisan 2007’ de müzik marketlerdeki yerini aldı. Aranjörlüğünü yine Alper Erinç’ in üstlendiği çalışmada, diğer 4 aldümde olduğu gibi şarkıların tamamına yakını Göksel’ e ait. 2007 yılının en çok ilgi gören albümlerinden biri olan “Ay’ da Yürüdüm” de, “Çok Kötü Şeyler “ ve “Yabani Otlar” adlı parçaların müzikleri Alper Erinç ve Göksel’ e aitken, “Taş Bebek” de ise söz ve müziklerde Teoman ve maNga’ dan Ferman Akgül’ ün imzası var.
2009 mayıs ayında raflarda yerini alan “Mektubumu Buldun mu? ”isimli albümü şarkıların orijinaline sadık kalınmış aranjmanları ile sizi şehrin eski caddelerinde ispanyol paça pantalonlarla iyi niyetli bir gezintiye çıkaran ve eski şarkılara yeni bir soluk getiren Göksel, 2010 nisan ayında çıkardığı "Hayat Rüya Gibi" albümünde de 70li yılların unutulmaz şarkılarını söylemeye devam ediyor. Bu albüm yine sizi 70li yılların sahil çay bahçelerinde apartman topuklu ayakabılarıyla gezdiriyor.

Diskografi - Yollar (1997) - Körebe (2000) - Söz Ver (2003) - Arka Bahçem (2005) - Ay’da Yürüdüm (2007) - Mektubumu Buldun mu? (2009) - Hayat Rüya Gibi (2010)

0 yorum:

Yorum Gönder